6 kritickych piliru pro efektivni boj s koronavirem

14. března 2020 v 23:53
24h pote, co jsem publikoval svuj plan na efektivni boj s koronavirem si dovoluji udelat kratky update. Vidim cca 6 kritickych piliru, na kterych stoji efektivni strategie boje s koronavirem.

1. Social Distancing - V podstate snaha zaridit to, aby se lide co nejmene potkavali a tim byla minimalizovana sance, ze nakazi dalsi. Tento pilir povazuju za nejdulezitejsi. V teto oblasti jsme zatim v ramci Evropy napred a delali jsme ty spravne proaktivni kroky.

2. First-line defence - Linie prvni obrany, tzn hlavne lekarsky personal, ale i policie, hasici, armada apod. Tady aktualne to vypada, ze mame obrovskou slabinu - obzvlast po dnesku, kdy vyslo na povrch, ze mame absolutni nedostatek respiratoru a ochrannych pomucek pro lekare. Pokud se nepodari s okamzitou platnosti vyresit, je realnou hrozbou, ze pokud dojde k velkemu narustu pripadu, muze se linie prvni obrany pomerne brzy zhroutit, protoze se nakazi velke mnozstvi lekaru, kteri pak nebudou moci slouzit a uz se situace nevyhrabeme.

3. Informovanost obcanu - tady myslim jsme v CR na tom docela dobrei a nevidim zde zasadnejsi problem.

4. Testovani - dalsi zasadni vec. Tady v tuto chvili take silne pokulhavame. Neda se ani objednat na testovani v podstate, neni dostatecka kapacita testu, nejsou k dispozici quick testy na protilatky.

5. Trasovani kontaktu - taky kriticka zalezitost, kde uz zrejme jsme na hranicich moznosti hygienickych stanic v CR.

6. Zamezeni pohybu osob z nakazenych oblasti a karanteny prijezdivsich - tady jsme na tom imho velmi dobre, zase jsme napred pred prumerem Evropy.

Abych to shrnul. Jsme na tom dobre ve trech bodech ze sesti. Ve trech ze sesti jsme na tom spatne. Co ted povazuju za nejvetsi hrozbu je ta nachylnost k prorazeni te linii prvni obrany.

Zdroje jsou omezeny a je treba prioritizovat fokus. Ja bych doporucil vlade postupovat takhle:

Vzhledem k nachylnosti prvni linie obrany + velkych mezer v testovani a brzy i trasovani kontaktu, doporucuju jeste s vetsi urgenci zavest muj plan drakonickych opatreni social distancingu popsany zde. Ucesanejsi verze v anglictine zde. Co nejrychlejsi zavedeni techto opatreni ziska potrebny cas pro posileni prvni obranne linie. Ceska diplomacie a vlada musi nasmerovat svoje usili na ochranu lekaru/ziskani materialu jakmile zavede ty me draknonice opatreni social distancingu. Zaroven kdyz se zavedou tyto opatreni social distancingu, muzeme paradoxne dat vyrazne mensi fokus na testovani (v podstate si vystacime se soucasnou kapacitou, kterou postupne budeme navysovat) a trasovani kontaktu.

Zvladnem to!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kid A Kid A | 15. března 2020 v 0:52 | Reagovat

Honzo, souhlasim s vami. Dobra prace

2 mikiqex mikiqex | 15. března 2020 v 8:20 | Reagovat

Bohužel body 2 a 4 mi přijdou jako nejdůležitější. Vláda udělala dobré kroky pro omezení šíření, ale pro již nakažené zatím nic moc.

K bodu 2, ochranné pomůcky by měli dostat i všichni, kteří "musí" být ve styku s veřejností - tedy např. pokladní. Kde to jde a pokud by byla k dispozici desinfekce, mohli by se nakupující nutit využívat samo-pokladny.

3 Mgr. Michal Rusek (mat-fyz) Mgr. Michal Rusek (mat-fyz) | E-mail | 15. března 2020 v 8:38 | Reagovat

Rada krizovému štábu :-D :
1. Podobně jako u inflace je nutné strefit se do ideálního průběhu.
2. Co to je ideální průběh:
3. 90 % naplnění JIP (kyslík, pl. ventilátory)
4. Z toho plyne začít hned stavět další karanténní kapacity. (!!!)
5. Kolik bude potřeba? Moc. Prostě moc. Kolik zvládneme.
6. Proč?
7. Nikdo v populaci nemá dosud imunitu a pravdu má Frau Merkel.
8. Co je to za blbost těch 70 %?
9. Nejde o to, zda je to 40, 60, nebo 95 % populace.
10. Proč?
11. Ten peak tady totiž bude hrozit stále. Dokud nezíská cca 70 % populace imunitu.
Stručně:
a) 70 % populace = 7 milionů.
b) Pesimistický scénář = 10 % nakažených potřebuje JIP
c) Jaká je naše volná kapacita JIP = snad 1200 a více (??? jen příklad)
d) Pesimistický scénář = potřeba JIP = celý 1 týden na 1 pacienta
d) 10 % ze 7 milionů = celkem až 700k bude potřebovat n ě k d y JIP
e) Kolik to tedy je? Jak dlouho? 700k / 1200 = 583 týdnů (!!!!!!)
f) Cože?!! 👿🤡😵👻 Co to je za hausnumero?
g) Ano, k získání imunity u 7 milionů obyvatel při kapacitě JIP 1200 budeme potřebovat 583 týdnů, pokud se nezasáhne pozitivně vyšší moc.
h) Rok má 52 týdnů, takže je to přes 11 let nonstop. Jakože skoro všichni tím musíme projít a možná až oněch 700k přes JIP.
i) Není těch 10 % a celý 1 týden na JIP moc? Nevím, to musí odpovědět odborníci. Jsou to jen hausnumera, draft, extrémně hrubý nástřel.
j) Nicméně i kdyby JIP potřebovalo n ě k d y jen 5 % z oněch 70 %, tak při 1200 místech na JIP je to stále více než 5 let. Tady je problém.
Závěr: Brzdit, brzdit, brzdit.
Stavět pavilony JIP, stavět nové JIP, stavět nové JIP.
k) Lze čekat na zázrak?
l) ANO. Čekáme ne zázrak, že aspoň přes léto se šíření sníží. Ale pozor, zázrak nemusí přijít a karanténa bude nutná i přes léto. Nevíme. Uvidíme brzy.
m) Na co si dát pozor?
n) I když se stane zázrak a na konci května bude první vlna za námi a přes léto se částečně omezí nejpřísnější režim, tak s postupujícím podzimem přijde další vlna.
o) Má to nějaké další teoretické řešení?
p) Ano, je banálně jednoduché, akorát je nutné CHINABOYS natrhnout prdel. Prostě postavit za 4 měsíce 50 tisíc míst na JIP.
q) Co to je za blbost? K čemu?
r) No vlastně ještě potřebujeme 10× tolik zdravotnického personálu. Takže ještě proškolit další desítky tisíc sester a doktorů. Začít s tím hned.
s) Stále nechápu?
t) Teprve pak můžeme ukončit přísný "social distanc" a nechat vysoký peak. Třeba i naráz 50 tisíc nemocných (kapacita JIP 3000-5000 nejméně). Nebo 100 tisíc, kapacita JIP 6000-10000). Už začíná být jasná hloubka problému?
u) Chci nějaký jiný zázrak.
v) OK, tak čekejme, která světová firma přijde s hotovým lékem. Nelze vyloučit, že ho měla už dávno. A nechá si teď za něj královsky zaplatit.
Více zde, EXCEL. 2000 máme při zeleném scénáři 31. března a POKUD je kapacita JIP (hrubý nástřel, možná dáme několikrát víc) 1200 v o l n ý c h míst, pak při 10 % potřebných JIP dosáhneme cca 12514 (hausnumero, nástřel) pozitivních a při zeleném scénáři (index 1,15) v pondělí 13. dubna. Jestli to bude o pár dnů dřív nebo později je asi celkem jedno. Mezitím by se ovšem měly zase uvolnit další místa na JIP... Takže 1,15 by mělo být s velkou rezervou v pohodě. Vlastně by měl stačit ten index 1,33. Jen chybí lůžka na běžnou karanténu. Proto stavěli v Číně narychlo až 15 velkých "hotelů" hal pro nemocné.

http://leteckaposta.cz/974671329

4 Mgr. Michal Rusek (mat-fyz) Mgr. Michal Rusek (mat-fyz) | E-mail | 15. března 2020 v 8:49 | Reagovat

PS: Absolutně nechápu (!), co přesně se stalo v té Číně. To mají desítky milionů JIP? Nebo budou udržovat přísnou karanténu 5 nebo 10 let? Nebo věří, že ten virus u nich vymizí? Těch 70 % populace jim přece zdaleka neprošlo onemocněním (mají index ani ne 60 na 1M, tedy ani ne 0,1 promile... Nechápu, nerozumím.

5 Kane Kane | 15. března 2020 v 9:29 | Reagovat

Honzo, hrdino od klávesnice, prosim tě kde bereš tu troufalost někomu radit, když o tom nevíš nic? Například, že nejsou respirátory bylo jasný už před měsícem.. proč se neptáš lidí okolo sebe, proč se neptáš doktorů atd.. proč nevezmeš ty svoje prachy a nekoupíš jídlo a nerozvážíš to po lidech? Myslíš, že někomu pomůžeš, když si přečteš něco na netu a pak z toho uděláš výcuc a hodíš PR na Extra? Akorát opakuješ to co už bylo milionkrát řečeno.. proč??

6 MS MS | E-mail | 15. března 2020 v 10:00 | Reagovat

[4]: Dobrý den,
posílám pro porovnání svou tabulku, kde se snažím odhadovat počty reálně nakažených, s přihlédnutím k počátečnímu vývoji v Číně a Itálii, zavedeným opatřením i nedisciplinovanosti Čechů.
https://www.uschovna.cz/zasilka/WDZ2CLGH7U7883A6-HR8/YP8RNHENX2
Berte to tolerantně, jsem excelista a epidemiolog amatér, údaje o dodržování karantény nemáme. V mém odhadu vychází koncem března přes 20 tis. nakažených, z toho naprostá většina o svém nakažení nebude vědět. Tabulka je k dispozici k úpravám a rozpracování.
MS

7 Radek G. Radek G. | E-mail | 15. března 2020 v 10:49 | Reagovat

Dobrý den,
mohu Vás někde kontaktovat pane Barta ?

8 Vseved Vseved | 15. března 2020 v 13:09 | Reagovat

Zdravim,

1. Babis tlaci at lide chodi do prace, v tuto chvili je ekonomika imho nepodstatna, navrhuji zavrit vse mimo zasobovani potravinami, leky. Zavrit skolky, urady, firmy, maximalne resit po tlf. aspon na mesic.
2. Rousky neochrani nikoho, nemocnice, statni sprava a policie bude nejvetsim prenasecem, kdyz nebude mit zaroven FFP3 + obleky + bryle + masky. Jedina chybejici vec = sireni. Uvazovat, ze bez ochrannych pomucek nemuze byt nikdo na ulici.
3. Mereni teploty je zbytecne a muze prinest vice nakazeni nez uzitku (jeden meric teploty to muze prenest na treba 1000 lidi za den kdyz ten teplomer strka lidem 5cm pred oblicej), lepsi informovanost o tom, ze az 20 dni clovek muze byt nakazen a zaroven vir roznaset, ale NEPROJEVUJE zadne priznaky onemocneni jako kasel, teplota...
4. Operatori maji cisla, ktere v poslednich 14 dnech byly v nemocnicich, staci zaslat sms prijdte na otestovani.
5. Pochopit trh a neplivat na firmy, kteri mohou, ac draz, cokoliv z ochrannych pomucek dodat, naopak brat co je pro nejohrozenejsi.

Drzim palce vsem

9 Vseved Vseved | 15. března 2020 v 13:11 | Reagovat

Pardon, oprava: v poslednich 14 dnech byli v nemocnicich/ ma byt v zahranici

10 večnej večnej | 15. března 2020 v 15:51 | Reagovat

[3]: jen k výpočtu počtu JIP: možná je proto správná i ta strategie, nechat onemocnět mladé a izolovat staré. 70% imunity populace tak může být dosaženo s méně JIP

11 večnej večnej | 15. března 2020 v 15:55 | Reagovat

chybí mi:

- zrušit restrikce na prodej roušek a respirátorů jako nástroj bodu (2). Kdekdo je schopen začít výrobu po pár tisíc kusů denně, ale neudělá to, protože by to nesměl prodávat. Kdekdo je schopen sehnat někde tisíce a desetitisíce roušek ale neudělá to, protože to neprodá. Proč to neprodá? Protože pro stát je to málo a odsouhlasí nákup až jen s garancí dodání a jednorázově.

- zrušení nebo pozastavení slev na dopravu: jak senioři tak junioři jsou problematické skupiny pro courání. První, že jsou nejvíce ohroženi, druzí, že se cítí až moc neohrožení.

12 Petr Petr | 15. března 2020 v 19:26 | Reagovat

Jak se dělá statistika umrtí, vážně hospitalizovaných - pokud budu mít pneumokoka nebo chřipku a k tomu koronavir - bude to započítáno ke chřipce nebo koronaviru? A co když mi předtím nebude dobře fungovat důležitý orgán?

Na základě jakých dat  a kontextu se dělá závažné politické rozhodnutí?
(Itálie kvůli koronaviru přestala dle WHO případy chřipky evidovat. - aktualne_cz koronavirus-v-italii-vymazal-chripku-strach-z-covid-19-zasti )

13 Klukjakobuk Klukjakobuk | 16. března 2020 v 0:53 | Reagovat

[5]: Teď aby ty roušky cáloval Peťa ze svýho... ale tak třeba se mu to nějak vrátí, že.

14 Cappy Cappy | 16. března 2020 v 7:28 | Reagovat

Proboha. Jaká linie obrany? Vždyť ta prakticky neexistuje. Teď se teprve ukazuje, jak tady pan marketér Bláboliš vládne. Hlavně, že je pořád v televizi, a žvaní o něčem, a rozhoduje o něčem, o čem absolutně nic neví. Ta skupina lokajů kolem něj je na tom stejně. Vojtěch sem tam není, asi někde kolabuje už teď. Asi tuší jak na tom jsme, že ano?

Tak já Vás trochu uvedu do obrazu.
1) Úmrtnost zdravotnického personálu je při této pandemii zhruba 40 procent. Přestože mají (by měli mít) ochranné pomůcky. Proč asi? Protože většina ochranných pomůcek se dnes vyrábí v jedné asijské zemi. Aby se ušetřilo. Roušky nebo respirátory? Tak bez ohledu na to, co je na tom napsáno nebo jak to vypadá, to pro vás nedělá víc, než stará fusekle nalepená na xichtě. Jako vážně, snad si opravdu nemyslíte, že mistři světa ve vyrábění imitací vás najednou zahrnou kvalitními výrobky? Pokud tam náhodou něco kvalitního vyrobí, dostanou to výhradně špičky KSČ.
2) Všechno, co v té jedné asijské zemi pustili do éteru, byla lež. Snad si opravdu nemyslíte, že tam mají "jenom" 200 mrtvých? Tam, když postaví nemocnici, tak je to stejné, jako když nacisté postavili židům sprchy. Za stejným účelem.
3) Stav našeho zdravotnictví nebudu komentovat. Poukazuje se na to roky. Od nedostatku lékařů po nedostatek sester. Řeknu příklad. Když jako mladá holka nastoupíte na zdrávku, máte před sebou 5 let studia. Pak nastoupíte do práce, a berete 18 hrubého. Máte noční, 12 hod. směny atd. Denně děláte s bezdomovci, s lidmi co neudrží stolici, jsou agresivní, dementní (nebo se tak chovají) a tak dále. Ze sester vystudovaných a nastoupivších do nemocnic jich do 5ti let odejde (zdrhne) 19 z 20ti. Denně přicházejí do kontaktu s pacienty a nemají ani roušky. Ale jelikož vidím, že je zde množství těch, co chtějí pomáhat, tak myslím, že je to přesně práce pro Vás a pro Váš elán.
4) Pokud dojde k akutnímu respiračnímu selhání, a v případě virových infekčních onemocnění k němu většinou dochází, jsou vám ventilátory nahovno. Odejdou Vám plíce, začnou se rozpadat. Potřebujete mimotělní okysličení krve. Nevyléčíte se za týden, ani za dva, a jeden den na přístrojích stojí 400 tisíc. V česku jsou 3 nemocnice, které mají vybavení takovou péči poskytnout. Jen jedna je v infekčním režimu. Hádejte, kolik je to lůžek? I kdybyste jich měli víc, potřebujete personál co to umí, protože stačí jedna bublinka a do mozku pacientovi pošlete handgranát. A bláboliš to ví, takže tam pošle studenty, co neumí napíchnout ani žílu. Pan "manažer", jehož kvalifikací je prodávat hnojivo a nakupovat firmy.
5) Už teď v nemocnicích chybí i základní věci, jako jsou alkoholové desinfekce. Je to systémovej průser a ve finále to jde za blábolišem. Korona viry mají tu hezkou vlastnost, že jsou nestabilní a mutujou. Můžete ho chytnout jednou, nějak se vyléčit, a po roce ho chytnete znova, v trochu jiný formě a váš imunitní systém ho nepozná.

Doporučuju se chránit alespoň nějak. Klidně si omotejte obličej šálou, aspoň zmírníte riziko nakažení ostatních. Viry pronikají všemi sliznicemi, včetně očí. Co dělat? Tady je každá rada drahá. Nevyřešíte to přes noc.

Dlouhodobě zainvestovat do výroby (alespoň nějakých) ochranných pomůcek. Je spousta zemí, kde zdravotnictví prakticky neexistuje a základní hygienické návyky už vůbec ne. Od těch to sem bude chodit a tato pandemie s námi bude ještě 10 let. Ideálně potřebujeme rychlo-postavitelné proti infekční boxy a způsob, jak rychle vycvičit i amatéra alespoň k základním úkonům. Třeba nezachráníme všechny, ale každý 1 život navíc se počítá. Bláboliše spláchněte, ten už nám nic nedá, nevyřeši singularitu, nepochopí roboty a tak dále, nedostaneme se takhle nikam. Hodně zdraví. thx

15 fdrthn fdrthn | 16. března 2020 v 9:20 | Reagovat

Best Free Amateur Porn Videos - porn-tv the home of free porn clips and fan clips.

– Teens_Girls~Boys_15_19_years

Download here: Link:1: http://lc.cx/mbv6

Download here: Link:2: http://bit.do/ew626

@
@
@
@
@
@
@
@
@
@
@
@

A porn directory listing free porn sites and popular premium sites! More than 500 in 30+ categories including Tubes, Amateurs, Teens, BDSM and Hentai.

Download the full video this instant !

Text Document:
Link: http://lc.cx/mbvu
Or: http://www.linkbucks.com/AfCvE

"""
"""
"""
"""
"""
"""
"""
"""

Best Free Amateur Porn Videos - porn-tv the home of free porn clips and fan clips.

– Teens_Girls~Boys_15_19_years

Download here: Link:1: http://lc.cx/mbv6

Download here: Link:2: http://bit.do/ew626

@
@
@
@
@
@
@
@
@
@
@
@

A porn directory listing free porn sites and popular premium sites! More than 500 in 30+ categories including Tubes, Amateurs, Teens, BDSM and Hentai.

Download the full video this instant !

Text Document:
Link: http://lc.cx/mbvu
Or: http://www.linkbucks.com/AfCvE

"""
"""
"""
"""
"""
"""

16 Pavel Pavel | 16. března 2020 v 12:41 | Reagovat

Pls fix -

Uber / Bolt stále funguje, jeho řidiči jsou většinou cizinci bez ZP, mají extrémní motivaci vyhnout se karanténe / testování. Tahle věc samostatně dokáže poslat celej tvůj plán do kopru.

17 Roman Mikula Roman Mikula | E-mail | 16. března 2020 v 19:33 | Reagovat

Na zvážení. Zřízení místa s informacemi od včera ustanoveného Ústředního krizového štábu (zatím jsem takové místo nenašel). Např. z https://koronavirus.mzcr.cz/? (Pokud je to kapacitně možné.)

18 svedomi svedomi | E-mail | Web | 19. března 2020 v 13:05 | Reagovat

No do< >, ty ses hotovej filantrop Honziku!

https://www.hlidacstatu.cz/hledat?q=ico:29198950

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama